top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraAnet

S'amuser à la maison aneb #něcojakomontessori

Podzimní počasí přifouklo otázku, jak se doma s prďolou zabavit. Teda ne že by skákání v kalužích nebylo super, ale přece jen se doma tráví víc času než v létě.


Rozhodně není potřeba vzít teď útokem eshopy s hračkami (i když knížek není nikdy dost :-D). Vystačíte si i s tím, co máte doma. A nemyslím tím pouze hračky. Ale když už o nich mluvím, doporučuji mít vždy část hraček schovanou a jednou za čas je vyměnit - děti se pak na znovuobjevené hračky vrhají jako na nové!


Sepsala jsem pár svých tipů, co zabírá u nás doma. Neříkám, že jsem objevila Ameriku! Určitě mnohé z vás aspoň něco z toho samy znáte. Asi to i ve velkém splývá s principy montessori přístupu, ale ten je dnes už tak rozšířený, že se mi těžko rozlišuje, co je montessori a co je selský rozum/intuice/inspirace vlastním dítětem.


Jednou na jaře, při vaření oběda v karanténě na chalupě, jsem přemýšlela, co budeme doma dělat, když je venku zase tak hnusně. A napadlo mě využít oběd i k zábavě.

Hrách, ten tvrdý, určený na vaření, jsem nasypala do misky a položila před dcerku spolu s dalšími miskami, mističkami, naběračkami a nádobkami. Byla nadšená! Hrách přesypávala z jedné misky do druhé, nabírala ho, nořila do něj ručky, ... jemná motorika jásala!

Časem byl hrách samozřejmě všude, ale dcerka byla tak zabraná do činnosti, že jsem ji nerušila. A dobře jsem udělala, protože sama přišla s další aktivitou. Využila hrachu rozsypaného na zemi, sundala si ponožky a sama po něm začala chodit. Senzomotorický chodníček zadarmo!

Následovalo pečlivé obírání šlapek od hrachu, zametání, uklízení... Byla jsem sama překvapena, jak rychle bylo vše uklizeno. Rozhodně to za tu zábavu stálo!Od tvrdého hrachu se přesuneme k zelenému hrášku. Ok, tento tip využijete doma až na jaře, ale bude se třeba taky hodit.

Otevírání lusku, vylupování kuliček, chytání kuliček mezi dva prsty, to vše je opět skvělý způsob tréninku jemné motoriky. Co víc dodat :-)
S hráškem už dám pokoj a teď trochu obecnější doporučení. Chvíli mi trvalo, než jsem na to přišla, ale jedna z nejzásadnějších věcí je dělat toho co nejvíce společně s prckem. Myslím tím to, abys napjatě nečekala, až usne a potom se hned vrhla na drhnutí podlahy, vaření oběda, věšení prádla apod. Prostě ne! Všechny tyto roztomilé činnosti můžeš dělat s dítětem a posvátné chvíle spánku věnovat SAMA SOBĚ! Třeba v podobě studia francouzštiny (kam určitě patří také koukání na francouzské filmy, poslech podcastů nebo sledování frániny na mateřské ;-), čtení knížky, spánku, vany plné bublinek, ... však ty sama víš nejlíp, co ti udělá dobře. Vždy si připomeň, že péčí o sebe pečuješ o své dítě - jen pokud budeš odpočatá a naplněná (uspokojená), budeš dostatečně empatická, trpělivá, laskavá a plná energie pro svého miláčka.


Pokud jsi na toto přišla už dávno (nebo dokonce hned po narození prcka), ze srdce ti tleskám! Já sice slýchala zleva zprava, že maminka je na prvním místě, ale moc jsem nechápala, jak to převést do praxe.


Takže teď, když malá spí, většinou tvořím příspěvky a materiály pro vás z frániny na mateřské. Zároveň mě to učí nelpět na svých plánech - když se dcerka probudí dřív, než stihnu práci dokončit, musím se s tím smířit a jsem vděčná, že jsem měla aspoň nějaký prostor na práci. Často mi proto připravit jeden příspěvek na instagram trvá i několik dní, ale je lepší (vy)užít i krátké chvilky, než čekat třeba na hlídání přes celé odpoledne, které ale může přijít až za několik dnů či týdnů.


Nemusíš mít strach, tvé dítě nebude rozhodně strádat tím, že ti bude u domácích pracích asistovat. Ba naopak, naše malá zbožňuje, když mi může pomáhat. Asi nemusím dodávat, že díky této "pomoci" trvá vše trochu déle (především následný úklid). Malá ještě ani nechodila a už mi nosila prádlo do pračky. Díky učící věži se možnosti ještě rozšiřují - děti z ní mohou věšet prádlo, umývat nádobí, škrabat brambory, ... Zametání, vysávání, leštění, skládání nádobí do myčky, vyskládání nákupu - to vše děti milují, tolik se u toho naučí a trávíte čas spolu.


Přála bych si, kdybys mezi těmito řádky našla aspoň jednu inspiraci, která ti usnadní život nebo zpříjemní den.


A teď šupajdá na fráninu! Našla jsem pro tebe video, ve kterém najdeš 5 tipů na praktické aktivity s dětmi ve věku 18 měsíců až 3 roky. Vše s věcmi, které máme všichni běžně doma.


Pod videem jsem ti připravila slovníček základních pojmů a nezapomeň, že u videa lze pustit přehrávání fr titulků (bohužel jen automatických, ty nejsou nikdy 100%, ale aspoň něco).un flacon - lahvička

une taille - velikost

un bouchon - zátka (vršek, víčko)

enlever - sundat

remettre - dát zpět, vrátit

occuper qn - zaměstnat, zabavit

posé, e - položený

une légumineuse - luštěnina

trouver- najít

une cuisine - kuchyně

un haricot - fazole

une graine - semínko, zrnko

un sarrasin - pohanka

une lentille - čočka

trier - přebrat, roztřídit

réussir - podařit se, udělat

insérer - "přicvaknout", vložit

un bol - miska

cuillère - lžíce

une dextérité - zručnost

transvaser - přelít

l´eau - voda

une théière - konvička na čaj

un fond - dno

éviter- vyhnout se

verser - překlopit, převrhnout, nalít...

une éponge - houbička

doucement - pomalu, jemně

un verre - skleniceAnet
204 zobrazení

Comments


bottom of page