top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraAnet

Spánek a co-dodo

Dětský spánek je věčné téma asi pro každou maminku. Mně osobně někdy pomohlo pouhé ujištění, že to, jak naše dcerka ne-spí, je úplně normální a brzy se její spánek zase nějak promění. A tobě třeba pomůže právě tento článek.Co bych poradila své kamarádce, kdyby se mě zeptala na radu o spánku dětí? Nejspíše bych jí odpověděla, ať se řídí svým miminkem a svou intuicí, v žádným případě (nevyžádanými) radami

a poznámkami ze svého okolí. Že synovec už po měsíci prospal celou noc? A manžel jako půlroční prcek usínal sám v postýlce? No a co?


Za prvé - ruku na srdce - osobně si sama přesně nepamatuji, kolikrát za noc se naše malá budila třeba v půl roce. A to to bylo docela nedávno. Tak jak si to všechny babičky mohou tak detailně po tolika letech pamatovat? A není to náhodou tak, že lidé přirozeně vytěsňují nepříjemné vzpomínky

a vybaví si především ty dobré? Že se zapomene ta neuvěřitelná únava a zůstane jen obrázek roztomilého spícího miminka?


Doma prožíváme momentálně období, kdy náš cvrček usíná dooost pozdě večer (rozuměj v noci). Taky jsem si vyslechla rady, co s tím. A většinou od lidí, od kterých často slýchám, jak se v noci probouzí

a nemohou už usnout. Mám chuť jím taky říct - tak prostě usni! V noci se přece spí, tak spi!


A mám ještě jeden velký důvod pro to, neřídit se moudrostmi okolí - každý jsme jiný! Někdo chodí ještě před prvními narozeninami, někdo začne mluvit ve dvou letech... každý to má jinak a je to úplně v pořádku. Se spánkem a uspáváním je to úplně to stejné.


Vždyť i my dospělí jsme každý jiný a máme jiné potřeby. Jedna moje kamarádka neusne, když vedle ní někdo leží. Jiná usíná jedině na boku. Já nesnesu ležení na břichu.

Každé miminko má jiné preference a nikdo jiný ho nezná líp, než jeho maminka. Proto se netrap tím, když ti prcek neusne jinak než u kojení, v šátku, v kočárku nebo jakkoliv jinak. Ono se to nejspíš dřív nebo později navíc změní.


Já jsem například ještě chvíli po porodu odmítala společné spaní. Možná jsi to slyšela taky - jak ji to jednou naučíte, bude s vámi spát až do puberty! Nebo - a to se nebojíš, že ji zalehneš?

Ke společnému spaní v jedné posteli jsem došla intuitivně, tedy spíš kvůli únavě - při nočním kojení v křesle jsem v něm často usnula a ani jsem nevěděla, jak jsem se tam ocitla. To rozhodně nebylo bezpečné. Zjistila jsem, že stačí dodržet pár zásad a společný spánek je naprosto bezpečný a navíc výhodný jak pro maminku, tak i pro miminko.


Rozhodně ale netvrdím, že je to pro každého a že je to jediný správný způsob! To určitě ne a sama znám maminky, kterým společné spaní nevyhovovalo. Pokud ale nad tím přemýšlíš, ničeho se neboj a zjisti si bezpečnostní zásady (např. zajistit, aby dítě nemohlo spadnout z postele, nepít před ulehnutím alkohol apod.).


A moje druhá rada by byla - přečti si knížku S láskou o dětském spánku od Lenky Medvecové Tinkové. Pokud tě o spánku (nejen společném) zajímá víc, jsi zrovna ve slepé nevyspané uličce nebo chceš jen ujistit, že to děláš správně, Leniččina slova podepřená výzkumy a její vlastní praxí ti určitě pomohou. Rozdávala bych ji v porodnici! Právě v této knize jsem našla vždy ujištění a navedení, které jsem potřebovala.


 

Jestli si chceš přečíst, jak se na společné spaní dívají ve Francii, přikládám úryvek z článku https://www.allobebe.fr/co-dodo.html, ke kterému jsem ti připravila překlad některých slovíček

(v textu jsou zvýrazněná):


un avantage - výhoda

le co-dodo - z ang. co-sleeping - společné spaní

un allaitement - kojení

permettre - dovolit, umožnit (permettant - příčestí přítomné - umožňujíc)

augmenter - zvýšit

la fréquence - četnost

une tétée - sání (mateřského mléka)

sans obliger - bez nucení

se reposer - odpočinout si

la proximité - blízkost

renforcer - posílit

apaiser -utišit, ukonejšit (en apaisant - gérondif/přechodník přítomný)

une angoisse - úzkost

prendre soin de - postarat se o

tranquille - klidný

une surveillance - dohled

un avis - názor, náhled

partagé - sdílený

laisser - nechat

règle de securité - bezpečnostní pravidla

ne pas devoir - nesmět (bébé ne doit pas etre couché- miminko nesmí být uloženo)

un oreiller - polštář

couvert - zakrytý

une gigoteuse - spací vak pro děti

une couette - peřina

ajouter - přidat

pallier - zmírnit

une chute - pád

un matelas - matrace

suffisamment - dostatečně

un sommier - rošt

plat - rovný

ferme - pevný

fumer - kouřit

en outre - kromě toho

partiel - částečný

rassurant, e - uklidňující

une attente - očekávání

tenit compte de - počítat s, brát v úvahuSpánku zdar!

Anet


81 zobrazení

תגובות


bottom of page